A kád az egyik legjobb és legpraktikusabb megoldás a fürdőszobában, hiszen segítségével mind a fürdés, mind a zuhanyzás kényelmesen megvalósítható. Egy jól megválasztott kád gyönyörű kiegészítője, sőt, fókuszpontja lehet a fürdőnek, ráadásul a stressz csökkentésében és a testi-lelki feltöltődésben is segíthet – erre azonban csak akkor képes, ha a beépítés és üzembe helyezés során megfelelően járnak el. A munka egyik fontos része a csaptelep kiállás taktikus elhelyezése – lássuk, miért.
Első lépés: a kád kiválasztása
Mielőtt a csaptelepet megvásárolná, először is azt kell eldönteni, hogy milyen kádat szeretne a fürdőszobába. Ezt elsősorban a helyiség kialakítása, a rendelkezésre álló hely és persze az ön elképzelése, ízlése határozza meg: ismerjük meg a legnépszerűbb változatokat.
Egyenes kád
A legelterjedtebb, klasszikus változat a fal mellett elhelyezett egyenes kád. Számos előnyös tulajdonsággal rendelkezik, így nem véletlen, hogy a legtöbb háztartásban ma is ezzel a típussal találkozhatunk. Egy egyenes kád tökéletesen alkalmas kisebb, keskeny fürdőszobákba, hiszen csak a fal melletti helyet foglalja el, így a helyiség többi része szabadon használható marad. A beépítése egyszerű, ahogy a tisztítása is, hiszen egy, esetleg két oldalával a falhoz van rögzítve, így nincs nehezen elérhető terület, ahol a vízkő vagy a szennyeződés felhalmozódhat.
Az egyenes kádak egy kádparaván segítségével zuhanyzóként is használhatóak, de fontos előnyük az is, hogy rendszerint kedvező áron elérhetőek, így ha Ön kisebb költségvetéssel dolgozik, de a cél mindenképpen egy kád beszerzése, ez lehet az egyik legjobb választás.
Sarokkád
A sarokkád a fürdőszoba egyik sarkába illeszkedő kádtípus tágas belső térrel rendelkezik, így rendkívül kényelmes fürdési élményt biztosít. Bár az általa elfoglalt alapterület rendszerint nagyobb, mint az egyenes kád esetében, mégis jó megoldás lehet kisebb fürdőszobákban is, hiszen a sokszor kihasználatlan sarokban kerül felszerelésre, így az egyenes fal melletti területre kerülhetnek a mosdókagylók vagy a fürdőszobaszekrények.
A megfelelő sarokkád méret kiválasztásával ebben a cikkben foglalkoztunk.
Egy szimmetrikus vagy aszimmetrikus sarokkád rendkívül elegáns, modern megjelenést kölcsönöz a fürdőnek, és mivel számos különböző méretben kapható, könnyen megtalálhatja az adott helyiség adottságaihoz legjobban illeszkedő verziót.
Szabadon álló kád
A térben elhelyezett, szabadon álló kád igazán különleges és exkluzív megjelenésű, mely azonnal a fürdőszoba ékkövévé válik. Kialakításából adódóan természetesen elsősorban nagyobb fürdőszobákban mutat jól, ma már azonban léteznek úgynevezett félszabadon álló kádak is, melyeket a fal mellé vagy a sarokba lehet helyezni.
A csaptelep
Csaptelep nélkül nincs fürdőkád, hiszen ez az egyszerű, mégis több típust kínáló szerkezet biztosítja a fürdéshez szükséges vizet. Ismerkedjünk meg – röviden – a csaptelep részeivel.
Csaptest
A rendszerint fémből készült csaptest az, ami rögzítésre kerül kádra vagy a falra: ezen keresztül halad át a víz, és itt találhatóak azok az alkatrészek, melyek nyitáskor és záráskor lehetővé teszik vagy meggátolják a víz folyását.
Kifolyó cső
A víz a csaptelepre csatlakoztatott kifolyó csövön keresztül távozik: ennek kinézete, kialakítása – így hossza vagy alakja – változatos lehet.
Szabályozó kar
A szabályozó kar segítségével lehet megnyitni és elzárni a csaptelepet, és beállítani a hideg és meleg víz mennyiségét. Manapság a kádak esetében általában az egykaros verzió kerül felszerelésre, melynek megemelésével a víz nyomása állítható, jobbra és balra húzásával pedig a kívánt hőmérséklet állítható be – zuhanyzás során különösen hasznos ez a verzió, hiszen ilyenkor az egyik kezében a zuhanyrózsát tartja, a másikkal pedig egyszerűen mozgathatja a szabályozót.
A kétkaros csaptelep esetében külön gomb vagy kar segítségével nyithatja meg és zárhatja el a hideg illetve a meleg vizet. Ezeket a fürdőkád esetében is használhatja, de kevésbé praktikusak, mint az egykaros verzió.
Egyéb alkatrészek
A fenti, szabad szemmel is látható alkatrészek mellett a csaptelepeket tömítésekkel, rögzítőgyűrűkkel is felszerelik, melyek feladata az esetleges szivárgás megakadályozása az illesztések mentén. Végül említést kell tenni a perlátorról, ami a kifolyócső végén található szűrőbetét: ennek köszönhető, hogy a víz nem egyetlen erős sugárban távozik, hiszen azt kisebb sugarakra osztja szét, ez azonban a kádak esetében kevésbé fontos kiegészítő.
Csaptelepek a beépítés módja szerint
Az alapján, hogy hol történik a vízkeverés, alapvetően két típust különböztethetünk meg. A hagyományos, a legtöbb háztartásban felszerelt falon kívüli csaptelep esetében a hideg és meleg víz keverése a fent leírt módon, a csaptelepben történik: a vízcső a falból ide fut, a csaptelep pedig szabadon, a falon kívül helyezkedik el.
Létezik falsík alatti csaptelep is, azonban itt a csaptelep nem látható, az a falba beépítésre kerül. Ez esztétikusabb látványt nyújt, azonban drágább, és ha szerelésre van szükség, a fal bontására is szükség lesz.
A csaptelep kiállás
A csaptelep kiállás az a pont, ahol a hideg és meleg víz csövei a falból kilépnek, és a csaptelepre csatlakoznak. A csaptelep kiállás helyes elhelyezése kulcsfontosságú, hiszen befolyásolja a kényelmes használatot, az esztétikai megjelenést és a későbbi karbantartási lehetőségeket is.
A telep felszerelhető a falra vagy a kádperemre is: mindkettőnek megvannak a maga előnyei és hátrányai.
A fali csapok olykor útban vannak a kád használata során, ami esetenként egy kádparaván felszerelése során probléma lehet. Fontos pozitívum azonban , hogy ha probléma merül fel, akkor a szerkezet könnyen hozzáférhető, szerelhető vagy akár cserélhető is – ráadásul az ilyen csaptelep ára is kedvezőbb.
A kád peremére szerelt süllyesztett csapok rendkívül esztétikusak: a gégecső nem látszik, az összhatás pedig modern, kifinomult. Ha azonban valamilyen meghibásodás történik, annak elhárítása megnehezül: ha a csapot a belső falnál helyezték el, a gégecső meghibásodása esetén elképzelhető, hogy az egész kádat ki kell szerelni, ezért érdemes olyan helyre rakni, ahol könnyebben hozzá lehet férni.
A kiállás elhelyezése
A csaptelep megfelelő elhelyezése rendkívül fontos kérdés, melynek jelentőségét sokszor utólag értjük meg, mikor kádunkat használatba vesszük. El kell dönteni, hogy az egyenes kád rövid vagy hosszú oldalára kerüljön a kiállás: ha a kádat gyakran használják ketten, annak mindkét végét érdemes szabadon hagyni, ha azonban kizárólag egyedül fürdőzik, kényelmesebb lehet, ha a csaptelep a rövid oldalra kerül.
Az a kérdés, hogy a csaptelep milyen magasságban kerüljön elhelyezésre, természetesen csak a fali csapok esetében merül fel: itt érdemes a szabványokat követni, hiszen ezek biztosítják azt, hogy a víz ne fröcsköljön ki a kádból, de a csaptelep se legyen útban a fürdés során.
Főszabály szerint a csaptelep a padlótól 70-80 cm magasságban, a kád aljától számítva 55-65 centiméter magasságban kerül elhelyezésre, egyedi méretezés esetében pedig arra kell odafigyelni, hogy a kiállás a kád széle felett körülbelül 20 centiméterre kerüljön kialakításra.
A szabadon álló kádak esetében ez egyszerűbb, hiszen itt a csaptelep egy, a padlóhoz rögzített oszlopon kerül elhelyezésre, annak magassága pedig egyszerűen az adott kádhoz igazítható.
Milyen hibákat érdemes elkerülni a csaptelep kiállás kialakítása során?
A csaptelep felszerelése során számos olyan hibába futhatunk bele, melyek hosszú távon különböző problémákhoz vezethetnek. Ezek egy részét már említettük, érdemes azonban újra áttekinteni őket.
Nem megfelelő elhelyezés
A csaptelep pontos helyének meghatározása a legfontosabb feladat. Ha ennek során nem figyel oda, az nem csupán esztétikai problémákat okozhat, de a funkcionalitás rovására is mehet.
A túlságosan magasan elhelyezett kiállás ahhoz vezethet, hogy a víz kifröccsen a kádból, elárasztva a fürdőszobát. Az alacsony kiállás akadályozhatja a kád megfelelő használatát, de akár sérüléseket, baleseteket is okozhat.
Ugyanez a helyzet akkor, ha a csaptelep a kád azon oldalára kerül, ahova szeretne kényelmesen hátradőlni, a munkálatok megkezdése előtt tehát alaposan gondolja végig, hogy hogyan használja majd a fürdőkádat.
A csaptelep nehezen hozzáférhető
Ha úgy döntött, hogy süllyesztett csapok kerülnek a kád peremére, nagyon fontos, hogy ezeket a fal melyik oldalára helyezi. Amennyiben később valamilyen meghibásodás történik, a belső falra felszerelt csaptelep javítása komoly bontási munkálatokkal járhat, ezért érdemes egy könnyebben hozzáférhető helyet választani. Ilyenkor arra is figyeljen, hogy kiváló minőségű, tartós csaptelepet vásároljon, hiszen így jelentősen csökkentheti az esetleges meghibásodások esélyét.
Figyelmen kívül hagyja a gyártói utasításokat
Minden csaptelep más kialakítással készül, így az általános megoldások, szabványok nem mindig működnek. Mindig olvassa el és kövesse pontosan a gyártó által kapott útmutatót és fogadja meg a termékre vonatkozó specifikus tanácsokat, de a beszerelést végző szakember álláspontját is érdemes kikérni annak érdekében, hogy a munka eredményével sokáig elégedett legyen.
Válassza az M-Acryl által nyújtott minőséget
A kád a fürdőszoba központi eleme, ahhoz azonban, hogy megfelelően használhassa azt, fontos odafigyelni az apró – vagy annak tűnő – részletekre is. A csaptelepek vásárlása során mindig válassza a minőséget akkor is, ha ez egy kicsit nagyobb befektetéssel jár együtt, hiszen az utólagos javítás vagy csere komoly kellemetlenségeket okozhat – különösen igaz ez a legszebb, süllyesztett megoldások esetében.
Az M-Acryl kínálatában elérhető csaptelepek garantáltan tartós és kiváló megoldást biztosítanak, függetlenül attól, hogy egyenes, szabadon álló vagy éppen sarokkádat képzelt el otthonába.
Cikksorozatunk további részei is várják önt.
Kérje további inspiráló és szakértői cikkeinket a fürdőkád témában. Adja meg e-mail címét, hogy további hasznos tartalmakat küldhessünk Önnek.